Párkapcsolati mediáció

Párkapcsolati mediáció

A segítő szakmában töltött éveim alatt sok pár is felkeresett, hogy segítsek feloldani a köztük lévő konfliktusokat, megoldást találni a különböző párkapcsolati elakadásaikra. Az általam eddig ismert stresszoldó módszerekkel többé-kevésbé sikeres eredményeket értünk el, de úgy éreztem ki kell egészítenem a praxisomat valamilyen olyan szakiránnyal, amely célzottan a párkapcsolati problémákkal foglalkozik, és akár együtt is dolgozhatom a párral (ezeddig külön-külön fogadtam, és kezeltem őket), hogy közelíthessem a nézőpontjaikat, kiutat találjunk a kommunikációs félreértésekből, megkeressük együtt az új lehetőségeket, célokat, hogy könnyedebben új alapokra helyezhessék a kapcsolatukat.

A választásom a mediációs szakmára került, így 2021 decemberétől párkapcsolati mediátorként is működöm, hogy segítségére lehessek az új lehetőségeiket kereső pároknak.

Mi az a mediáció?

A mediáció (magyarul közvetítés) egy speciális konfliktusmegelőző, -kezelő módszer, és folyamat, amelynek lényege, hogy a két, vagy több fél vitájában, a konfliktusban állók beleegyezésével egy semleges, harmadik fél (mediátor) jár közben.

A mediátor segít tisztázni a konfliktus természetét, és olyan megoldást találni, amellyel minden érintett fél elégedett.

A mediáció főbb elemei:

A mediáció főbb területei:

Mediáció szervezetei:

  • Országos Mediációs Egyesület
  • Magyar Coachszövetség Közhasznú Alapítvány
  • IACM, International Association of Coaching and Mediation
  • Magyar Kapcsolatügyeleti Mediátorok Országos Szövetsége


Nem feltétlenül jelent jogilag kötelező eljárási rendet, illetve jogszabályban meghatározott speciális formát. A mediátor nem döntőbíró, sokkal inkább segítőként lép fel, hiszen a mediáció során a hangsúly a felek közötti egyezkedésen van. Ez a leginkább előnyös vitarendezési technika az üzleti-, kereskedelmi-, és a pénzügyi világban, ahol különös jelentősége van a kiépített kapcsolatrendszer fenntartásának, a jó hírnévnek, a gyors döntéshozatalnak.

Mi a párkapcsolati mediáció lényege?

A párkapcsolati mediáció a házassági, párkapcsolati konfliktuskezelés egyik fajtája. A mediátor abban segít, hogy mindkét fél elmondhassa – és a másik fél meg is hallja – mi bántja, mi okozza kapcsolatuk válságát. A párbeszéddel a megromlott párkapcsolat, a házasság megmenthető, a konfliktuskezeléssel a szakítás elkerülhető.

A mediációs ülések során a felek kommunikációját javítjuk, az érzelmi tartalmú közlések mederben tartásával és az indulatok kezelésével, továbbá a közös feladatok elvégzéséhez, és a döntések közös meghozatalához vezető utat alakítjuk ki. A mediáció a pár tagjai közötti legfontosabb együttműködési problémákra fókuszál, és az azokban való közös, jó működést indítja be. Ezekből következően a mediáció rövidebb ideig tartó folyamat – a kommunikáció javításával pedig kifejezetten gyors eredményeket érhetünk el a párkapcsolat problémák kezelésében.

parkapcsolat
mediacio

A párkapcsolati (házassági) mediációban:

  • a felek képessé válnak meghallani a másik igényeit, és saját szükségleteiket is képesek megértetni a másikkal
  • a felek kimozdulnak pozíciójukból és bejárnak valamiféle utat, amelynek köszönhetően nem csak a konfliktus dinamikája változik meg, de az egymás illetve a probléma iránti viszonyulásuk is. Elképzelhető, hogy egy konfliktust nem lehet véglegesen megoldani, viszont ha a felek megértik egymás érzelmeit, motivációt és szándékait, az indulatok csökkenhetnek, és megszűnhet a tehetetlenség érzése.
    A folyamat sikerét a felek hozzáállása és elkötelezettsége is nagyban befolyásolja.